Krajská organizace ČUS Kraje Vysočina servisní centrum sportu

Adresa: Evžena Rošického 6, 586 01 Jihlava

Email: cus.vysocina@iol.cz

Telefon: 567 301 938, 567 309 801

Mobil: 724 136 213

Poslední aktualizace: 29.09.2020

Kalendář akcí

Následujích 30 dní není plánována žádná akce.

Vložit akci

Pozor na čestná prohlášení u žádostí o dotace

V současné době je vyhlašováno mnoho dotačních programů, ve kterých žadatelé vyplňují a podepisují různa čestná prohlášení, kterým dokládají určité skutečnosti. Tento článek má za cíl upozornit na možná úskalí, která bezmyšlenkovitý podpis některého z čestných prohlášení může přinést.

Předně je potřeba zdůraznit, že nezáleží na tom, zda čestně prohlašující věděl o tom, že skutečnost, kterou prohlašuje, není pravdivá (např. že žadatel o dotaci nedluží zdravotní pojišťovně a ono je tam nějaké zapomenuté penále). Úmysl je totiž vyžadován jen u „obyčejného“ uvedení nepravdivého údaje.

Nepravdivé česné prohlášení může být přímo sankcionováno jako takové. Podle ustanovení § 2 zákona č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích se fyzická či právnická osoba dopustí přestupku proti pořádku ve státní správě vyskytující se na více úsecích státní správy tím, že „úmyslně uvede nesprávný nebo neúplný údaj správnímu orgánu anebo mu požadovaný údaj zatají nebo uvede nesprávný anebo neúplný údaj v čestném prohlášení u správního orgánu“.  Za tento přestupek lze uložit pokutu do 20 tis. Kč, eventuálně do 50 tis. Kč, bude-li to s úmyslem získat výhodu.

Nepravdivým čestným prohlášením se ale lze dopustit i některých trestných činů. Jde o to, že skutečnost, že někdo podá nepravdivé čestné prohlášení, je zpravidla posuzována jako uvedení jiného v omyl. To pak může být předpokladem pro spáchání např. trestného činu podvodu (§209 tr. zák.), poškození cizích práv (§181 tr. zák.), dotačního podvodu (§212 tr .zák) a mnohé další skutečnosti.

Proto apelujeme, aby si prohlašovatelé dali pozor co v čestném prohlášení svým podpisem potvrzují. Je potřeba se alespoň snažit si prohlašované skutečnosti ověřit (alespoň u zdravotních pojišťoven, ČSSZ a finančního úřadu) a příslušné doklady si uschovat, aby bylo možné prohlašované skutečnosti řádně doložit. Tímto postupem se lze vyhnout budoucím možným komplikacím.

Návrat zpět

Okresní organizace

Partnerské odkazy

Partneři

Bublina. Reprezentaci čeká „střežený“ výjezd, řeší ho i s Plzní

01.10.2020 07:29

rss-item-image

Nejdřív testy, potom přivítání s parťáky a nakonec „výlet“ takřka přes půl Evropy. Nadcházející sraz české fotbalové reprezentace, během něhož družina kouče Jaroslava Šilhavého pozná Kypr, Izrael a Skotsko, je hodně specifický.  

Vzduchem létaly pěsti, přidal se i kouč. Sparťané pak odešli do kabin

01.10.2020 07:15

rss-item-image

Na středeční dohrávku 1. kola áčkové skupiny FORTUNA ČFL mezi domácí Jiskrou Domažlice a rezervou pražské Sparty se fotbaloví fanoušci na Chodsku dlouho těšili. Očekávala se neúprosná bitva s parádní atmosférou. 

Design, kód a programování SEO kvalitně | © 2003 - 2020 Ing. Vítězslav Holub | Administrace